Zasady kwalifikacji do Kadry Narodowej na MŚ 2022

Zasady kwalifikacji do Kadry Narodowej na MŚ 2022

Ogłaszamy zasady kwalifikacji do Kadry Narodowej na Mistrzostwa Świata Nordic Walking 2022

Zapisy: http://nwwc2022.eu/inwa_nw/

Naszym celem jest wyłonienie Kadry na podstawie przejrzystych zasad rywalizacji sportowej uwzględniającej formę w trakcie sezonu 2022.

Dlatego też Kadra Narodowa będzie tworzona etapowo, po zakończeniu kolejnych zawodów sezonu. W ten sposób, począwszy od zawodów 9 kwietnia, które odbędą się w Białym Borze, aż do 17 lipca kwalifikacje będą otrzymywać kolejni zawodnicy.

Kwalifikacje będą przyznawane w następujący sposób (numery oznaczają wyłącznie kolejny numer porządkowy uzyskania kwalifikacji do Kadry):

9 kwietnia 2022 r. - Biały Bór - 2 ZAWODNIKÓW

IX Otwarte Mistrzostwa Polski Nordic Walking w Maratonie

Zapisy:

https://inws.info/puchar_nordic_walking/bialybor

Kwalifikację do Kadry uzyskają:

 • I miejsce w klasyfikacji generalnej wśród kobiet i mężczyzn

29 maja 2022 r. - Tarnowskie Góry - 6 ZAWODNIKÓW

Otwarte Mistrzostwa Polski Nordic Walking w Półmaratonie

Zapisy:

https://inws.info/puchar_nordic_walking/tarnowskie_gory

Kwalifikację do Kadry uzyskają:

 • I, II, III miejsce w klasyfikacji generalnej kobiet i mężczyzn

Uwaga:

Jeżeli zawodnik/czka uzyskał/a wcześniej kwalifikację do reprezentacji (we wcześniejszych zawodach) lub zrezygnuje z uczestnictwa w reprezentacji, to powołanie otrzymuje kolejno zawodnik/czka z miejsca 4, 5 itd. Dla przykładu: jeśli w Półmaratonie na podium znajdzie się zwycięzca/czyni Maratonu, wówczas awans do Kadry uzyskuje zawodnik/czka z miejsca 4. Jeśli któryś z zawodników zrezygnuje, wówczas awans uzyskują zawodnicy z kolejnych miejsc.

02 lipca 2022 r. - Polanica Zdrój - 8 ZAWODNIKÓW

Otwarte Górskie Mistrzostwa Polski 2022

Zapisy:

http://inws.info/puchar_nordic_walking/polanica

Kwalifikację do Kadry uzyskają:

 • I, II  miejsce w klasyfikacji generalnej kobiet i mężczyzn na 5 i 10 km

Uwaga:

Jeżeli zawodnik/czka uzyskał/a wcześniej kwalifikację do reprezentacji (we wcześniejszych zawodach) lub zrezygnuje z uczestnictwa w reprezentacji, to powołanie otrzymuje kolejno zawodnik/czka z miejsca 4, 5 itd.

31 lipca 2022 r. - Zakończenie 8 etapu Polish Nordic Walking Cup 2022. - 12 ZAWODNIKÓW

Kwalifikację do Kadry uzyskają zawodnicy najwyżej sklasyfikowani w Polish Nordic Walking Cup 2022 na na dzień 17 lipca 2022 r., a więc po zakończeniu 8 etapów (30 kwietnia - Koszalin, 1 maja - Mielno, 4 czerwca - Wasików, 2 lipca - Polanica Zdrój, 16 lipca - Murowana Goślina, 17 lipca - Wągrowiec, 30 lipca - Sędziszów Małopolski, 31 lipca - Latoszyn gm. Dębica).

 • I. II, III miejsce w klasyfikacji generalnej kobiet i mężczyzn (klasyfikacja liczona z 6 etapów) na dystansie 5km oraz 10km

Uwaga:

Jeżeli zawodnik/czka uzyskał/a wcześniej kwalifikację do reprezentacji (we wcześniejszych zawodach) lub zrezygnuje z uczestnictwa w reprezentacji, to powołanie otrzymuje kolejno zawodnik/czka z miejsca 4, 5 itd.

Jeżeli zawodnik/czka uzyskał/a kwalifikacje na obu dystansach, to o dystansie z którego zdobywa kwalifikacje decyduje najpierw wyższa liczba zdobytych punktów (na danym dystansie), następnie ilość zdobytych 1 miejsc, następnie 2 miejsc itd. w poszczególnych zawodach zaliczanych do cyklu. Wówczas awans uzyskuje kolejna osoba z dystansu gdzie ww. zawodnik uzyskał mniej punktów.

Dzikie Karty - 2 ZAWODNIKÓW

Polskie Zrzeszenie Nordic Walking przyzna dwie dzikie karty uprawniające do kwalifikacji do Kadry Narodowej. 

W przypadku zaistnienia konieczności doprecyzowania powyższych zasad kwalifikacji do Kadry Narodowej na Mistrzostwa Świata Nordic Walking 2022, Polskie Zrzeszenie Nordic Walking dokona stosownych uściśleń oraz opublikuje je na swoich kanałach informacyjnych.

Polskie Zrzeszenie Nordic Walking, które jest organizatorem imprezy, zapewni wszystkim zawodnikom, którzy uzyskają kwalifikację do Kadry następujące wsparcie sprzętowo-logistyczne m.in.:

 • wszyscy zawodnicy otrzymają kompletny (jednolity) strój w barwach narodowych,
 • zwolnienie z opłaty startowej (lub zwrot opłaty w wypadku wcześniejszego uregulowania opłaty przez zawodnika), zarówno w rywalizacji indywidualnej jak i drużynowo (w ramach sztafety reprezentacyjnej),
 • wszyscy członkowie reprezentacji będą mieli zapewniony bezpłatny nocleg od piątku (2 września 2022 r.) do poniedziałku (5 września 2022 r.),
 • po zakończeniu Mistrzostw (4 września 2022 r.) odbędzie się uroczysta kolacja sztabu i reprezentantów wraz ze wspólnym podsumowaniem Mistrzostw Świata.

Zawodnicy będą startowali w sobotę (3 września 2022 r.) w zawodach indywidualnych jako Reprezentanci Kadry Narodowej.

W niedzielę (4 września 2022 r.) zawodnicy wystartują w zawodach sztafet - jako sztafety reprezentujące Kadrę Narodową.

Zgodnie z powyższymi zasadami zawodnicy uzyskują awans samodzielnie. Szczegółowy podział na sztafety będzie dokonany w terminie późniejszym, już w obrębie sztabu i Kadry.

Od razu udzielamy również odpowiedzi, czemu w kwalifikacji nie bierzemy wyników sztafet, tylko wyniki indywidualne:

 • w sezonie mamy 2 Mistrzostwa Polski Sztafet (Maraton i Półmaraton) z różną ilością zawodników (Maraton 4, Półmaraton 3). Obsadom z Półmaratonu będzie bliżej do dystansu z Mistrzostw Świata (5km na zawodnika), z kolei Sztafetom w Maratonie odpowiada liczebność obsady z Mistrzostw Świata (4 zawodników). Nie chcieliśmy "wybierać" które zawody ważniejsze, jednocześnie obsadzanie całych sztafet ograniczyło by dostępność miejsc w Kadrze dla innych indywidualnie startujących (a równie świetnych) zawodników,
 • z analizy wyników zeszłego sezonu wynika, iż czołowi zawodnicy najlepszych sztafet bez problemu uzyskaliby awans w zawodach indywidualnych (zgodnie z regułami takich okazji w sezonie będzie sporo). Część zawodników "sztafetowych" startowała również w zawodach indywidualnie, zajmując czołowe lokaty,
 • sztafety to zbiorcza praca, a naszą intencją jest umożliwienie awansu przez każdego zawodnika indywidualnie - na własne konto,
 • w sztafecie jedna osoba może potencjalnie czerwoną kartką zniweczyć awans pozostałych członków obsady. Również dlatego rozłożyliśmy możliwość awansów na x imprez.
 • z różnych względów (np. kontuzja) pojedynczy członek sztafety nie mógłby np. wystąpić w Mistrzostwach Świata i wówczas istniałaby konieczność wycofania całej sztafety lub ingerencja w jej skład.

W związku z powyższymi uznaliśmy, iż zawodnicy walczą o awans indywidualnie. Liczba imprez zaplanowanych na sezon 2022 jest na tyle duża, że umożliwia start w sezonie zarówno w "swojej" sztafecie, jak również wybranie własnej drogi w ramach walki o awans do Kadry Narodowej.

Zachęcamy do zrobienia symulacji wstecz, czyli co by było gdyby... i spróbowania wylistowania Kadry Narodowej, która powstałaby wg opisanych reguł w 2021 roku. Dla ułatwienia przyjmijcie finalną klasyfikację OPNW2021 (a nie tylko po 6 etapach). Oczywiście pamiętajmy, że to jedynie symulacja, gdyż takich zasad nie było w 2021 roku, a z pewnością część zawodników intensywniej walczyła by o miejsce w Kadrze stawiając się na odpowiednich zawodach.

Ciekawa zabawa dla pobudzenia wyobraźni jak może wyglądać Kadra Narodowa 2022. Świetni, różnorodni zawodnicy, z wielu nordicowych środowisk z całej Polski. Spróbujcie zrobić taką symulację. 

Oczywiście zapraszamy do zapisów i przypominamy również ważne kwestie organizacyjne dotyczące całych Mistrzostw Świata. 

OPEN. Mistrzostwa mają formułę otwartą! Może w nich wystąpić każdy zawodnik, niezależnie od przynależności klubowej, organizacji czy kraju który reprezentuje (w tym oczywiście również zawodnicy, którzy nie będą częścią Reprezentacji Polski). Zapraszamy również zawodników niezrzeszonych w żadnej organizacji, którzy chcą wystartować w tej wyjątkowej imprezie sezonu 2022.

W Mistrzostwach Świata każdy zawodnik reprezentuje siebie i swój kraj z którego pochodzi. Dodatkowo Polskie Zrzeszenie Nordic Walking wyłoni Kadrę Narodową wg opisanych wyżej zasad.

Szczegółowy podział na kategorie, harmonogram, regulaminy i przepisy znajdziecie na stronie zawodów:

http://nwwc2022.eu/inwa_nw/?lang=pl

 

If you have any questions or problems, we encourage you to use the tickets form. It will allow quick contact with the organizer or system administrator.

Click here to report a problem