Main Page

Main Page

Informacje oraz rejestracja

INWA Convention & AGM 2023

W dniach 19-22.10.2023 r. w Rydze na Łotwie odbyła się Konwencja INWA oraz coroczne Walne Zebranie, w której uczestniczy przedstawiciel Polskie Zrzeszenie Nordic Walking Paweł Gutowski. Miło nam poinformować, że nasz przedstawiciel odbył również szkolenie oraz zdał egzamin na ( Trener Krajowy ) National Trainer podczas kursu organizowanego przez INWA International Nordic Walking Federation.

INWA to najstarsza i największa organizacja w dyscyplinie nordic walking na świecie.

 

GALA I BAL NORDIC WALKIG 2023

W dniu 7 października 2023 roku na terenie Fundacja na Rzecz Kultury Fizycznej i Sportu w Kolbuszowej dokonano podsumowania sezonu 2023 organizowanego przez Polskie Zrzeszenie Nordic Walking. Podczas uroczystej Gali wręczono następujące wyróżnienia:

ARCYMISTRZ

Kobiety

 1. Elżbieta Wojciechowska - Polipack Team GWE
 2. Erwina Wilusz - K.S. VICTORIA POTĘGOWO
 3. Agnieszka Sosnowska - K.S. VICTORIA POTĘGOWO

Mężczyźni

 1. Tomasz Wojtowicz - K.S. VICTORIA POTĘGOWO
 2. Jacek Witucki - - K.S. VICTORIA POTĘGOWO
 3. Marcin Rosak - K.S. VICTORIA POTĘGOWO

ZAWODNICZKA ROKU

 • Elżbieta Wojciechowska

ZAWODNIK ROKU

 • Tomasz Wojtowicz

DRUŻYNA ROKU

IMPREZA ROKU

 • 5 Otwarte Górskie Mistrzostwa Polski w Półmaratonie - Prudnik

OBJAWIENIE SEZONU

 • Agnieszka Sosnowska
 • Jacek Witucki

MASTERS NORDIC WALKING

 • Cecylia Pankiewicz- Dmowska
 • Bogdan Thomala

WALECZNY NORDIC WALKER

 • Zuzanna Bielecka
 • Tomasz Marczak

KLASYFIKACJA FAIR PLAY

 • Zuzanna Bielecka
 • Hubert Lachnik

PECHOWIEC ROKU

 • Karol Olszański

Wręczono również podziękowania za wieloletnią działalność na rzecz upowszechniania nordic walking oraz dla współorganizatorów wydarzenia w Kolbuszowej:

 • Jan Zuba - Burmistrz Kolbuszowej
 • Grzegorz Romaniuk - Wiceprezes Polskiego Zrzeszenia Nordic Walking, Prezes Fundacji na Rzecz Wspierania Kultury Fizycznej,
 • Andrzej Selwa - Urząd Miasta Kolbuszowa,
 • Dariusz Gliszczyński - obsługa organizacyjna od 10 lat,

Po zakończeniu uroczystej Gali Nordic Walking, Jan Zuba Burmistrz Kolbuszowej oraz Prezes PZNW Arkadiusz Kozak życzyli uczestnikom miłej zabawy podczas Balu Nordic Walking 2023.

INWA MISTRZOSTWA EUROPY NORDIC WALKING 2023

W dniach 01-03.09.2023 roku w miejscowości Jedlińsk na terenie Aeroklubu Radomskiego odbyły się INWA Mistrzostwa Europy Nordic Walking  z udziałem reprezentantów 12 krajów. W rywalizacji indywidualnej wystartowało 300 zawodników, zaś w rywalizacji sztafet 130. Po raz pierwszy zawody rozgrywane były na płaskiej, trawiastej i w 100% widocznej trasie dla widzów.

 

 

 

INWA CONVENTION 2022 W ZAGRZEBIU

W Zagrzebiu Polskie Zrzeszenie Nordic Walking reprezentują Prezes Arkadiusz Kozak oraz Wiceprezes Jerzy Krauze. Podczas pierwszego dnia INWA CONVENTION 2022, które odbywają się w Zagrzebiu zapadło wiele decyzji dotyczących rywalizacji sportowej w sezonie 2022.

Na walnym zebraniu członków INWA postanowiono m.in:

 • na wszystkich zawodach z serii INWA Nordic Walking World Cup ujednolicone zostaną dystanse: 5km, 10km, 21,1km,
 • jednolity podział na kategorie wiekowe,
 • zawody rangi Mistrzostw Świata i Mistrzostw Europy będą rozgrywane w formule dwudniowej (jeden dzień indywidualnie, drugi sztafety),
 • zawiązany zostanie międzynarodowy Komitet Organizacyjny zawodów.

To świetna wiadomość dla całej dyscypliny Nordic Walking! Mamy do czynienia z pierwszą w historii unifikacją zasad rywalizacji sportowej Nordic Walking na całym świecie.

Co niezwykle istotne unifikacja odbywa się w ramach całej International Nordic Walking Federation (INWA), w której szeregach znajdują się organizacje z całego świata z ponad 20 państw. INWA to najdłużej działająca (od 2000 roku) i największa organizacja Nordic Walking na świecie.

Polskie Zrzeszenie Nordic Walking to jedyny przedstawiciel INWA w Polsce. Cieszy nas niezmiernie możliwość wymiany doświadczeń w tak zacnym międzynarodowym gronie.

Z satysfakcją możemy również przyjąć fakt, iż sporo naszych sugestii i pomysłów zostało zaaprobowanych przez walne zebranie członków INWA, dzięki czemu nasze działania w wymiarze międzynarodowym mają wymiar bardzo realny.

GALA I BAL NORDIC WALKING 2022

Na Balu podsumowującym sezon 2022 nie zabrakło również wyróżnień typowo sportowych.

W kategorii objawienie roku:

Wśród Pań: Zuzanna Bielecka

Można śmiało powiedzieć, że Zuzanna zrobiła "Wejście Smoka" w rywalizację z czołowymi Nordicwalkerkami Polski, czego zwieńczeniem były zawody w Potęgowie: kolejne medale MP oraz tytuł Arcymistrzyni Nordic Walking (II miejsce w klasyfikacji), podium na obu dystansach (5 i 10 km) klasyfikacji końcowej Enea Polish Nordic Walking Cup 2022.

Wśród Panów: Tomasz Marczak

Tomasz już z powodzeniem rywalizował o czołowe lokaty w 2021 roku, jednak forma jaką pokazał w 2022 i to w kluczowych momentach sezonu była niebywała, m.in Mistrz Świata INWA NORDIC WALKING WORLD CHAMPIONSHIPS 2022, multimedalista MP, zwycięzca klasyfikacji Arcymistrzowie Nordic Walking 2022, zwycięzca Enea Polish Nordic Walking Cup 2022 na dystansie 10km. Stąd ten NIESAMOWITY PROGRES uznaliśmy za objawienie roku.

W kategorii zawodnik roku:

Wśród Pań zawodniczka roku: Erwina Wilusz

Zdobywca złotych medali MP w każdych zawodach, w których startowała (5 złotych krążków) - można śmiało powiedzieć "Erwina Niezwyciężona". Wyczyn który zapisze się na stałe w historii polskiego Nordic Walking i będzie niezmiernie trudny to powtórzenia. Do tego Mistrzyni Świata na INWA NORDIC WALKING WORLD CHAMPIONSHIPS 2022 oraz zwyciężczyni Enea Polish Nordic Walking Cup 2022 (zwycięstwo w 8 na 9 startów na dystansie 5 km)! WOW!

Wśród Panów zawodnik roku: Tomasz Wojtowicz

Prezentując kalendarz sezonu 2022 oraz w trakcie całego sezonu jasno przedstawialiśmy Wam, że zależy nam na zaciętej rywalizacji sportowej, na najwyższym możliwym poziomie. Tomasz Wojtowicz podjął wyzwanie już od pierwszych zawodów (Koszalin), które zdominował na dwóch dystansach 5 i 10 km. Naszym zdaniem to właśnie Tomasz Wojtowicz zdefiniował poziom zawodów na cały sezon, zmobilizował innych zawodników i pokazał, że o każde zwycięstwo będzie niezwykle ciężko.

Tomasz startował praktycznie we wszystkich zawodach sezonu 2022 i do tego bardzo często na dwóch dystansach jednego dnia, co również kosztowało go lekki spadek formy w połowie sezonu. Jednak nie przeszkodziło mu to w zdobyciu przysłowiowego "worka medali" w rozmaitych imprezach. Prawdziwa inspiracja i motor napędowy sezonu 2022.

Kategoria FAIR PLAY - Tomasz Marczak

Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy. Dziękujemy również pozostałym zawodnikom sezonu 2022 za ustanowienie niespotykanego dotąd poziomu zawodów.

INWA Mistrzostwa Świata Nordic Walking 2022

W dniach 2-4 września w Szklarskiej Porębie odbyły się INWA Mistrzostw Świata Nordic Walking 2022. Miejscem rywalizacji był teren Sudety Lift pod wyciągiem na Szrenicę oraz przyległych trasach narciarskich.

Mistrzostwa odbyły się pod Patronatem Honorowym przez Pana Kamila Bortniczuka Ministra Sportu i Turystyki oraz Pana Cezarego Przybylskiego Marszałka Województwa Dolnośląskiego.

W zawodach udział wzięło blisko 800 osób, które rywalizowały na dystansach: 5km, 10km, 21,1km oraz rywalizacji sztafet. 

Wszyscy byliśmy świadkami historycznych wydarzeń. Po raz pierwszy w historii w mistrzostwach wystąpiła Reprezentacja Polski wyłoniona w drodze kwalifikacji. Po raz pierwszy odbyła się rywalizacja sztafet reprezentujących poszczególne kraje i po raz pierwszy odbyło się uroczyste otwarcie z przemarszem reprezentacji narodowych.

Wydarzenie nie odbyłoby się gdyby nie ogromny udział sponsorów. Podziękowania dla sponsorów i partnerów Mistrzostw - KGHM Polska Miedź S.A., PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A., Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, Fizan, Staropolanka, EFCE, Volvo V-Motors, Z Klaster Dystrybucja,  Sudety Lift oraz Miasto Szklarska Poręba.

Wyniki zawodów

GRUPA ENEA SPONSOREM CYKLU ZAWODÓW NORDIC WALKING

Grupa Enea wesprze zawodników startujących w trzech cyklach zawodów nordic walking, które w bieżącym roku odbywać się będą w kilkunastu miejscowościach w całej Polsce.

Enea będzie sponsorem tytularnym cyklu Polish Nordic Walking Cup 2022 oraz sponsorem głównym zawodów Polish Open Nordic Walking Championships 2022 i INWA Nordic Walking World Cup 2022 – zawodów o randze Pucharu Świata. 

Zawodnicy rozpoczną rywalizację już 9 kwietnia zawodami w Białym Borze (woj. zachodniopomorskie), a rywalizować będą w sumie w czternastu miejscowościach w całej Polsce, w tym m.in. w Radomiu, Koszalinie, Wągrowcu czy Murowanej Goślinie. Ostatnie zawody, finały Enea Polish Nordic Walking Cup 2022 i jednocześnie Otwarte Mistrzostwa Polski na dystansach 5 i 10 km obędą się 1 października w Potęgowie (woj. pomorskie).

Grupa Enea kolejny raz wspiera organizację zawodów w nordic walking. W 2021 r. firma była partnerem Mistrzostw Polski, które odbywały się w Potęgowie (woj. pomorskie). W zawodach wzięło wówczas udział kilkuset zawodników w różnym wieku i o różnym stopniu zaawansowania sportowego. Zawody nordic walking cieszą się coraz większą popularnością, a rywalizacje odbywają się na różnych dystansach, od 5 do 42,195 km oraz na różnych poziomach zaawansowania, od amatorskich, przez rywalizację par, aż po zawody przygotowywane z myślą o wytrawnych zawodnikach nordic walking.

Tegoroczna współpraca pomiędzy Eneą a Polskim Zrzeszeniem Nordic Walking (PZNW), oprócz wsparcia ogólnopolskich rywalizacji mistrzowskich i pucharowych, przewiduje sponsorowanie zawodów o randze międzynarodowej - Pucharu Świata organizowanego po raz pierwszy w Polsce przez Międzynarodową Federację Nordic Walking (INWA). Odbędą się one 14 i 15 maja w Kolbuszowej (woj. podkarpackie).

Enea od lat wspiera sport – zarówno zawodowy, jak i amatorski. Jest sponsorem tytularnym m.in. drużyn siatkarskich, koszykarskich, piłkarskich oraz wielu imprez sportowych. Edukację sportową dzieci promuje w ramach projektu Enea Akademia Sportu. Enea jest też sponsorem Polskiego Związku Towarzystw Wioślarskich, Polskiego Związku Zapaśniczego i Polskiego Związku Tenisa Stołowego. Ambasadorską marki jest Natalia Partyka, utytułowana zawodniczka tenisa stołowego i wielokrotna uczestniczka igrzysk olimpijskich i medalistka igrzysk paraolimpijskich.

Zapraszamy na zawody sezonu 2022 !

Rejestracja do zawodów

SZKOLENIE SĘDZIOWSKIE W MIELNIE

SZKOLENIE SĘDZIOWSKIE - MIELNO 2022

Przeprowadziliśmy kolejne szkolenie sędziowskie w sezonie 2022. Tym razem miejscem kursu był Hotel Unitral w Mielnie. Kolejne uprawnienia sędziowskie zdobyło 13 sędziów i tym samym mamy już w Polskim Zrzeszeniu Nordic Walking 25 sędziów. 

W trakcie kursu przeprowadzono kurs pomocy przedmedycznej, omówiono Przepisy Zawodów PZNW oraz nowe zasady uzyskiwania licencji sędziowskich w kolejnych sezonach.

Kolejne szkolenie sędziowskie odbędzie się 13 - 15 maja 2022 roku w miejscowości Kolbuszowa. Część teoretyczna szkolenia odbędzie się w dniu 13.05 od godz. 16:00 na terenie Stadionu Miejskiego w Kolbuszowej. Część praktyczna w dniach 14-15.05.2022 r.

Rejestracja

KURS SĘDZIOWSKI PZNW

26 lutego w Tarnowskich Górach odbyło się szkolenie Sędziego Trasy Nordic Wallking.  W szkoleniu składającym się z 3 modułów wzięło udział 10 sędziów. 

W pierwszej części omówiono przepisy zawodów oraz przepisy sędziowania PZNW. 

W drugiej części szkolenia wykorzystując 18 filmów szkoleniowych z zawodów PZNW dokonywano praktycznej video-analizy techniki NW podczas zawodów. 

W trzecim dwu godzinnym module odbyło się szkolenie z udzielania pierwszej pomocy celowo ukierunkowane na sytuacje występujące podczas zawodów NW. Szkolenie prowadził profesjonalny ratownik medyczny wyposażony w fantomy i akcesoria szkoleniowe. Nie zabrakło dyskusji i pytań, które utrwaliły naszą wiedzę o praktyczne zagadnienia. Uczestnicy szkolenia w 95% stanowili kadrę ubiegłorocznych zawodów PZNW i utrwalili swoją wiedzę w oparciu o stabilny i niezmieniony regulamin oraz bogaty materiał filmowy.

Sędziowie uczestniczący w szkoleniu: Anna Karcz, Katarzyna Łoskot Fit , Agnieszka Krzemińska , Gabrysia Gabi Ro , Aleksandra Taisner , Artur Grzebiela , Paul Gutowski , Katarzyna Więcek.

Przed nami intensywny rok z 14 zawodami w całej Polsce i Mistrzostwami Świata. Zaczynamy 9 kwietnia w Białym Borze. 

Coroczne szkolenia i konferencje sędziów podnoszące ich kwalifikacje będą stałym elementem działania Polskiego Zrzeszenia Nordic Walking.

Kolejne szkolenie sędziowskie planowane jest 19 marca w Mielnie. Zapisy i warunki szkolenia na stronie: http://pznw.org.pl/pznw/zapisy_na_szkolnie_sedziowskie_pznw

JESTEŚMY CZŁONKIEM INWA !!!

Z dniem 11 sierpnia 2021 r. Polskie Zrzeszenie Nordic Walking (PZNW) zostaje członkiem największej na świecie międzynarodowej organizacji nodic walking - International Nordic Walking Federation (INWA)

INWA, założona w 2000 roku w Finlandii, to najdłużej działająca organizacja popularyzująca i tworząca standardy nordic walking na świecie.

Aktualnie zrzesza 21 krajowych organizacji działających na całym świecie m.in. w: Finlandii, Holandii, Wielkiej Brytanii, Włoszech, Hiszpanii, Francji, Łotwie, Chorwacji, Estonii, Japonii, Nowej Zelandii, Australii, Indiach, Chinach, Korei, Rosji, Grecji, Hong Kongu.

Do tego międzynarodowego grona skupionego wokół INWA oficjalnie dołącza Polska.

Arkadiusz Kozak – Prezes PZNW: „jesteśmy niezmiernie dumni z tego, iż Polskie Zrzeszenie Nordic Walking zostaje członkiem globalnej, najdłużej działającej i największej organizacji na świecie. Polska społeczność nordic walking jest jedną z najbardziej dynamicznych, zarówno jeśli chodzi o uczestnictwo w rywalizacji sportowej, jak i aktywności rekreacyjnej. Współpraca z INWA otwiera nowe możliwości rozwoju, wymiany doświadczeń oraz podnoszenia standardów w wielu obszarach naszej aktywności.”

Aki Karihtala – Prezes INWA: „Cieszy nas, że Polska dołącza do naszej międzynarodowej rodziny nordic walking. Umożliwi nam to realizację wielu wspólnych projektów na terenie Polski, z korzyścią zarówno dla polskiej jak i międzynarodowej rodziny nordic walking.”

„Już wkrótce przedstawimy bardzo ambitne przedsięwzięcia, które planujemy zrealizować wspólnie z INWA” – dodaje Arkadiusz Kozak.

Więcej informacji o działalności PZNW i INWA:

International Nordic Walking Federation (INWA): 

www.inwa-nordicwalking.com

Polskie Zrzeszenie Nordic Walking (PZNW): 

www.pznw.org.pl

ZEBRANIE ZAŁOŻYCIELSKIE W GDAŃSKU !!!

Szanowni Państwo, jest nam niezmiernie miło poinformować, iż w dniu 15 maja 2021 roku grupa miłośników dyscypliny nordic walking założyła ogólnopolską organizację pod nazwą Polskie Zrzeszenie Nordic Walking. Miejscem spotkania był budynek Urzędu Marszałkowskiego
w Gdańsku.

If you have any questions or problems, we encourage you to use the tickets form. It will allow quick contact with the organizer or system administrator.

Click here to report a problem