Main Page

Main Page

ZAPRASZAMY DO REJESTRACJI NA ZAWODY POD NASZYM PATRONATEM

INWA Nordic Walking European Championships 2023

 • 1-3 września - Gmina Jedlińsk - Lotnisko Aeroklubu Radomskiego

Rejestracja i informacje

INWA Nordic Walking World Cup 2023

 • 29 kwietnia - Mielno - ul. Kopernika

Rejestracja i informacje

Polish Open Nordic Walking Championships 2023

 • 25 marca - Prudnik - Międzynarodowe Górskie Mistrzostwa Polski - 21,1km

Rejestracja i informacje

 • 15 kwietnia - Biały Bór - X Otwarte Mistrzostwa Polski  oraz XII Otwarte Sztafetowe Mistrzostwa Polski - 42,2 km

Rejestracja i informacje

 • 13 maja - Potęgowo - Otwarte Mistrzostwa Polski - 5km i 10km

Rejestracja i informacje

 • 2 lipca - Polanica-Zdrój - Otwarte Górskie Mistrzostwa Polski - 5km i 10km

Rejestracja i informacje

 • 24 września - Tarnowskie Góry - III Otwarte Indywidualne oraz Sztafetowe Mistrzostwa Polski - 21,1km

Rejestracja i informacje

Enea Polish Nordic Walking Cup 2023

 • 13 maja - Potęgowo - Otwarte Mistrzostwa Polski - 5km i 10km

Rejestracja i informacje

 • 2 lipca - Polanica-Zdrój - Otwarte Górskie Mistrzostwa Polski - 5km i 10km

Rejestracja i informacje

 • 16 lipca - Wągrowiec

Rejestracja i informacje

 • 29 lipca - Latoszyn

Rejestracja i informacje

 • 16 września - Wasilków

Rejestracja i informacje

 • 30 września - Kolbuszowa

Rejestracja i informacje

INWA CONVENTION 2022 W ZAGRZEBIU

W Zagrzebiu Polskie Zrzeszenie Nordic Walking reprezentują Prezes Arkadiusz Kozak oraz Wiceprezes Jerzy Krauze. Podczas pierwszego dnia INWA CONVENTION 2022, które odbywają się w Zagrzebiu zapadło wiele decyzji dotyczących rywalizacji sportowej w sezonie 2022.

Na walnym zebraniu członków INWA postanowiono m.in:

 • na wszystkich zawodach z serii INWA Nordic Walking World Cup ujednolicone zostaną dystanse: 5km, 10km, 21,1km,
 • jednolity podział na kategorie wiekowe,
 • zawody rangi Mistrzostw Świata i Mistrzostw Europy będą rozgrywane w formule dwudniowej (jeden dzień indywidualnie, drugi sztafety),
 • zawiązany zostanie międzynarodowy Komitet Organizacyjny zawodów.

To świetna wiadomość dla całej dyscypliny Nordic Walking! Mamy do czynienia z pierwszą w historii unifikacją zasad rywalizacji sportowej Nordic Walking na całym świecie.

Co niezwykle istotne unifikacja odbywa się w ramach całej International Nordic Walking Federation (INWA), w której szeregach znajdują się organizacje z całego świata z ponad 20 państw. INWA to najdłużej działająca (od 2000 roku) i największa organizacja Nordic Walking na świecie.

Polskie Zrzeszenie Nordic Walking to jedyny przedstawiciel INWA w Polsce. Cieszy nas niezmiernie możliwość wymiany doświadczeń w tak zacnym międzynarodowym gronie.

Z satysfakcją możemy również przyjąć fakt, iż sporo naszych sugestii i pomysłów zostało zaaprobowanych przez walne zebranie członków INWA, dzięki czemu nasze działania w wymiarze międzynarodowym mają wymiar bardzo realny.

 

INWA Mistrzostwa Świata Nordic Walking 2022

W dniach 2-4 września w Szklarskiej Porębie odbyły się INWA Mistrzostw Świata Nordic Walking 2022. Miejscem rywalizacji był teren Sudety Lift pod wyciągiem na Szrenicę oraz przyległych trasach narciarskich.

Mistrzostwa odbyły się pod Patronatem Honorowym przez Pana Kamila Bortniczuka Ministra Sportu i Turystyki oraz Pana Cezarego Przybylskiego Marszałka Województwa Dolnośląskiego.

W zawodach udział wzięło blisko 800 osób, które rywalizowały na dystansach: 5km, 10km, 21,1km oraz rywalizacji sztafet. 

Wszyscy byliśmy świadkami historycznych wydarzeń. Po raz pierwszy w historii w mistrzostwach wystąpiła Reprezentacja Polski wyłoniona w drodze kwalifikacji. Po raz pierwszy odbyła się rywalizacja sztafet reprezentujących poszczególne kraje i po raz pierwszy odbyło się uroczyste otwarcie z przemarszem reprezentacji narodowych.

Wydarzenie nie odbyłoby się gdyby nie ogromny udział sponsorów. Podziękowania dla sponsorów i partnerów Mistrzostw - KGHM Polska Miedź S.A., PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A., Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, Fizan, Staropolanka, EFCE, Volvo V-Motors, Z Klaster Dystrybucja,  Sudety Lift oraz Miasto Szklarska Poręba.

Wyniki zawodów

GRUPA ENEA SPONSOREM CYKLU ZAWODÓW NORDIC WALKING

Grupa Enea wesprze zawodników startujących w trzech cyklach zawodów nordic walking, które w bieżącym roku odbywać się będą w kilkunastu miejscowościach w całej Polsce.

Enea będzie sponsorem tytularnym cyklu Polish Nordic Walking Cup 2022 oraz sponsorem głównym zawodów Polish Open Nordic Walking Championships 2022 i INWA Nordic Walking World Cup 2022 – zawodów o randze Pucharu Świata. 

Zawodnicy rozpoczną rywalizację już 9 kwietnia zawodami w Białym Borze (woj. zachodniopomorskie), a rywalizować będą w sumie w czternastu miejscowościach w całej Polsce, w tym m.in. w Radomiu, Koszalinie, Wągrowcu czy Murowanej Goślinie. Ostatnie zawody, finały Enea Polish Nordic Walking Cup 2022 i jednocześnie Otwarte Mistrzostwa Polski na dystansach 5 i 10 km obędą się 1 października w Potęgowie (woj. pomorskie).

Grupa Enea kolejny raz wspiera organizację zawodów w nordic walking. W 2021 r. firma była partnerem Mistrzostw Polski, które odbywały się w Potęgowie (woj. pomorskie). W zawodach wzięło wówczas udział kilkuset zawodników w różnym wieku i o różnym stopniu zaawansowania sportowego. Zawody nordic walking cieszą się coraz większą popularnością, a rywalizacje odbywają się na różnych dystansach, od 5 do 42,195 km oraz na różnych poziomach zaawansowania, od amatorskich, przez rywalizację par, aż po zawody przygotowywane z myślą o wytrawnych zawodnikach nordic walking.

Tegoroczna współpraca pomiędzy Eneą a Polskim Zrzeszeniem Nordic Walking (PZNW), oprócz wsparcia ogólnopolskich rywalizacji mistrzowskich i pucharowych, przewiduje sponsorowanie zawodów o randze międzynarodowej - Pucharu Świata organizowanego po raz pierwszy w Polsce przez Międzynarodową Federację Nordic Walking (INWA). Odbędą się one 14 i 15 maja w Kolbuszowej (woj. podkarpackie).

Enea od lat wspiera sport – zarówno zawodowy, jak i amatorski. Jest sponsorem tytularnym m.in. drużyn siatkarskich, koszykarskich, piłkarskich oraz wielu imprez sportowych. Edukację sportową dzieci promuje w ramach projektu Enea Akademia Sportu. Enea jest też sponsorem Polskiego Związku Towarzystw Wioślarskich, Polskiego Związku Zapaśniczego i Polskiego Związku Tenisa Stołowego. Ambasadorską marki jest Natalia Partyka, utytułowana zawodniczka tenisa stołowego i wielokrotna uczestniczka igrzysk olimpijskich i medalistka igrzysk paraolimpijskich.

Zapraszamy na zawody sezonu 2022 !

Rejestracja do zawodów

SZKOLENIE SĘDZIOWSKIE W MIELNIE

SZKOLENIE SĘDZIOWSKIE - MIELNO 2022

Przeprowadziliśmy kolejne szkolenie sędziowskie w sezonie 2022. Tym razem miejscem kursu był Hotel Unitral w Mielnie. Kolejne uprawnienia sędziowskie zdobyło 13 sędziów i tym samym mamy już w Polskim Zrzeszeniu Nordic Walking 25 sędziów. 

W trakcie kursu przeprowadzono kurs pomocy przedmedycznej, omówiono Przepisy Zawodów PZNW oraz nowe zasady uzyskiwania licencji sędziowskich w kolejnych sezonach.

Kolejne szkolenie sędziowskie odbędzie się 13 - 15 maja 2022 roku w miejscowości Kolbuszowa. Część teoretyczna szkolenia odbędzie się w dniu 13.05 od godz. 16:00 na terenie Stadionu Miejskiego w Kolbuszowej. Część praktyczna w dniach 14-15.05.2022 r.

Rejestracja

WIRTUALNY MARSZ SOLIDARNOŚCI Z UKRAINĄ Z OKAZJI DNIA KOBIET

Zapraszamy do udziału w Wirtualnym Marszu Solidarności z Ukrainą z okazji Dnia Kobiet który odbędzie w dniach 08-13.03.2022 rok. Start rejestracji w dniu 3 marca od godz. 18:00.

Regulamin

Strona wydarzenia

Zachęcamy do wsparcia działań na rzecz uciekinierów z Ukrainy, które aktualnie prowadzi (w tej chwili swój hotel przeznaczyła dla potrzeb uciekinierów z Ukrainy):

Fundacja na Rzecz Kultury Fizycznej i Sportu w Kolbuszowej

(koordynatorem działań jest Grzegorz Romaniuk - Prezes Fundacji oraz Wiceprezes PZNW)

ul. Wolska 2, 36-100 Kolbuszowa, KRS 0000104482, NIP 8140001860, Regon 690033120

Nr konta: 32 9180 0008 2001 0005 1233 0001

Naszym partnerem oraz fundatorem nagród jest firma Fizan (przedstawiciel na Polskę). Zapraszamy do udziału i wsparcia inicjatywy …

KURS SĘDZIOWSKI PZNW

26 lutego w Tarnowskich Górach odbyło się szkolenie Sędziego Trasy Nordic Wallking.  W szkoleniu składającym się z 3 modułów wzięło udział 10 sędziów. 

W pierwszej części omówiono przepisy zawodów oraz przepisy sędziowania PZNW. 

W drugiej części szkolenia wykorzystując 18 filmów szkoleniowych z zawodów PZNW dokonywano praktycznej video-analizy techniki NW podczas zawodów. 

W trzecim dwu godzinnym module odbyło się szkolenie z udzielania pierwszej pomocy celowo ukierunkowane na sytuacje występujące podczas zawodów NW. Szkolenie prowadził profesjonalny ratownik medyczny wyposażony w fantomy i akcesoria szkoleniowe. Nie zabrakło dyskusji i pytań, które utrwaliły naszą wiedzę o praktyczne zagadnienia. Uczestnicy szkolenia w 95% stanowili kadrę ubiegłorocznych zawodów PZNW i utrwalili swoją wiedzę w oparciu o stabilny i niezmieniony regulamin oraz bogaty materiał filmowy.

Sędziowie uczestniczący w szkoleniu: Anna Karcz, Katarzyna Łoskot Fit , Agnieszka Krzemińska , Gabrysia Gabi Ro , Aleksandra Taisner , Artur Grzebiela , Paul Gutowski , Katarzyna Więcek.

Przed nami intensywny rok z 14 zawodami w całej Polsce i Mistrzostwami Świata. Zaczynamy 9 kwietnia w Białym Borze. 

Coroczne szkolenia i konferencje sędziów podnoszące ich kwalifikacje będą stałym elementem działania Polskiego Zrzeszenia Nordic Walking.

Kolejne szkolenie sędziowskie planowane jest 19 marca w Mielnie. Zapisy i warunki szkolenia na stronie: http://pznw.org.pl/pznw/zapisy_na_szkolnie_sedziowskie_pznw

INWA Nordic Walking World Championships 2022 - 03-04 września - Szklarska Poręba-  Strona wydarzenia

INWA Nordic Walking World Cup 2022 - 14-15 maja - Kolbuszowa - Strona wydarzenia

PREZENTUJEMY KALENDARZ 2022

Rozpoczynamy prezentację kalendarza 2022. W tym roku tradycyjnie rozpoczynamy od królewskiego dystansu, czyli maratonu w Białym Borze już 9 kwietnia 2022 roku. Inauguracja Polish Nordic Walking Cup nastąpi w Koszalinie 30 kwietnia, a dzień później spotykamy się Mielnie.

Lokalizacje zawodów 2022

INWA Nordic Walking World Championships 2022

 • 02-04 września 2022 roku - Szklarska Poręba - indywidualnie i sztafety -  więcej …

INWA Nordic Walking World Cup 2022

 • 14-15 maja 2022 roku - Kolbuszowa - indywidualnie i sztafety - więcej …

Polish Open Nordic Walking Championships 2022

 • 9 kwietnia - Biały Bór - maraton 42,195 km - indywidualnie i sztafety -  więcej … 
 • 29 maja - Tarnowskie Góry - półmaraton 21,1 km - indywidualnie i sztafety -  więcej … 
 • 2 lipca - Polanica Zdrój -  górskie 5 i 10 km -  więcej … 
 • 13 sierpnia - Mistrzostwa Polski Par - ????
 • 1 października - Potęgowo - 5 i 10 km -  więcej … 

Polish Nordic Walking Cup 2022

INWA NORDIC WALKING WORLD CUP & WORLD CHAMPIONSHIPS 2022

Miło nam poinformować, że INWA podała wstępny kalendarz imprez w sezonie 2022. W kalendarzu znalazły się 4 wydarzenia:

1. INWA Nordic Walking World Cup Poland 2022 – Kolbuszowa - 14-15 maja 

            Więcej informacji: https://nwwcup2022.eu

2. INWA Nordic Walking World Cup Latvia 2022 – Ryga – 9 lipca

            Więcej informacji: ltsa@riga.lv

3. INWA Nordic Walking World Cup Estonia 2022 – Lahemaa - 6-7 sierpień

             Więcej informacji wkrótce

4. INWA Nordic Walking World Championships 2022 – Szklarska Poręba : 2-4 września

            Więcej informacji: https://nwwc2022.eu

SZKOLENIE SĘDZIOWSKIE PZNW

W związku z dużym zainteresowaniem naszymi zawodami oraz chęcią bycia częścią tych wydarzeń uruchamiany szkolenia sędziowskie. Pierwsze szkolenie   odbędzie się już 26 lutego w Tarnowskich Górach. Ilość miejsc jest ograniczona - decyduje kolejność zgłoszeń. Oto terminy i miejscowości, w których odbędą się szkolenia:

 • 26 lutego - Tarnowskie Góry
 • 20 marca - Mielno
 • 23 kwietnia - Kolbuszowa

Rejestracja chętnych do udziału w szkoleniach:  Rejestracja uczestników   Lista uczestników

Podstawowe dokumenty i informacje dla ubiegających się o uprawnienia sędziego PZNW:

 

ZASADY KWALIFIKACJI DO REPREZENTACJI NA MISTRZOSTWA ŚWIATA 2022

Naszym celem jest wyłonienie Kadry na podstawie przejrzystych zasad rywalizacji sportowej uwzględniającej formę w trakcie sezonu 2022.

Dlatego też Kadra Narodowa będzie tworzona etapowo, po zakończeniu kolejnych zawodów sezonu. W ten sposób, począwszy od zawodów 9 kwietnia, które odbędą się w Białym Borze, aż do 17 lipca kwalifikacje będą otrzymywać kolejni zawodnicy.

Więcej informacji ……

JESTEŚMY CZŁONKIEM INWA !!!

Z dniem 11 sierpnia 2021 r. Polskie Zrzeszenie Nordic Walking (PZNW) zostaje członkiem największej na świecie międzynarodowej organizacji nodic walking - International Nordic Walking Federation (INWA)

INWA, założona w 2000 roku w Finlandii, to najdłużej działająca organizacja popularyzująca i tworząca standardy nordic walking na świecie.

Aktualnie zrzesza 21 krajowych organizacji działających na całym świecie m.in. w: Finlandii, Holandii, Wielkiej Brytanii, Włoszech, Hiszpanii, Francji, Łotwie, Chorwacji, Estonii, Japonii, Nowej Zelandii, Australii, Indiach, Chinach, Korei, Rosji, Grecji, Hong Kongu.

Do tego międzynarodowego grona skupionego wokół INWA oficjalnie dołącza Polska.

Arkadiusz Kozak – Prezes PZNW: „jesteśmy niezmiernie dumni z tego, iż Polskie Zrzeszenie Nordic Walking zostaje członkiem globalnej, najdłużej działającej i największej organizacji na świecie. Polska społeczność nordic walking jest jedną z najbardziej dynamicznych, zarówno jeśli chodzi o uczestnictwo w rywalizacji sportowej, jak i aktywności rekreacyjnej. Współpraca z INWA otwiera nowe możliwości rozwoju, wymiany doświadczeń oraz podnoszenia standardów w wielu obszarach naszej aktywności.”

Aki Karihtala – Prezes INWA: „Cieszy nas, że Polska dołącza do naszej międzynarodowej rodziny nordic walking. Umożliwi nam to realizację wielu wspólnych projektów na terenie Polski, z korzyścią zarówno dla polskiej jak i międzynarodowej rodziny nordic walking.”

„Już wkrótce przedstawimy bardzo ambitne przedsięwzięcia, które planujemy zrealizować wspólnie z INWA” – dodaje Arkadiusz Kozak.

Więcej informacji o działalności PZNW i INWA:

International Nordic Walking Federation (INWA): 

www.inwa-nordicwalking.com

Polskie Zrzeszenie Nordic Walking (PZNW): 

www.pznw.org.pl

OBJELIŚMY PATRONATEM ZAWODY NORDIC WALKING

Informujemy, iż Polskie Zrzeszenie Nordic Walking objęło patronat nad wszystkimi imprezami organizowanymi przez Fundację Herkules All Sports - organizatora m.in. Ogólnopolski Puchar Nordic Walking w sezonie 2021.

Zgodnie ze swoimi celami i zadaniami statutowymi wsparcie PZNW będzie polegało na takich działaniach jak:

 • dążenie do umasowienia uprawiania nordic walking,
 • popularyzacja nordic walking we wszystkich dostępnych formach i środkach masowego przekazu;
 • opracowywanie planów szkoleniowych, regulaminów i systemów zawodów;
 • szkolenia i podnoszenia kwalifikacji instruktorów, trenerów, sędziów i działaczy nordic walking we współdziałaniu z odpowiednimi instytucjami
  i organizacjami;
 • nawiązanie kontaktów sportowych z zagranicznymi organizacjami sportowymi;
 • organizowanie współzawodnictwa sportowego wraz z pełną rejestracją wyników, statystyk i wymaganej dokumentacji;
 • realizacje spraw związanych z opracowywaniem zasad oraz nadawaniem zawodnikom licencji uprawniających do udziału
  we współzawodnictwie sportowym;
 • zapewnienie warunków organizacyjnych i pomocy materialnej dla działalności sportowej członków zrzeszenia;
 • inicjowanie i rozwijanie współpracy z producentami sprzętu i urządzeń do nordic walking;
 • wnioskowanie i nadzorowanie projektowania i budowania tras do nordic walking;
 • reprezentowanie nordic walking w organizacjach krajowych i międzynarodowych.

 

ZEBRANIE ZAŁOŻYCIELSKIE W GDAŃSKU !!!

Szanowni Państwo, jest nam niezmiernie miło poinformować, iż w dniu 15 maja 2021 roku grupa miłośników dyscypliny nordic walking założyła ogólnopolską organizację pod nazwą Polskie Zrzeszenie Nordic Walking. Miejscem spotkania był budynek Urzędu Marszałkowskiego
w Gdańsku.

If you have any questions or problems, we encourage you to use the tickets form. It will allow quick contact with the organizer or system administrator.

Click here to report a problem